Цей день в історії: 26 років тому створили НПГ та НПГ Західного Донбасу

24-26 жовтня 1990 року в Донецьку відбувся Другий з’їзд шахтарів СРСР. У його роботі взяли участь 814 делегатів. 


Цей день в історії: 26 років тому створили НПГ та НПГ Західного Донбасу

 З’їзд затвердив проект Генеральної типової тарифної угоди між шахтарями і Урядом СРСР, основною ідеєю якого була відмова від відрядної оплати і численних «прогресівок» та премій, які, на думку гірників, стали батогом, за допомогою якого адміністрація перекладала на інших свою роботу. Праця найманих робітників, згідно з документом, в основному мала оплачуватися за витрачений ними робочий час (з додаванням деякої фіксованої частки від прибутку підприємства, якщо вона буде) та відповідно до їхньої кваліфікації і за індексованим тарифом, прив’язаним до поточної вартості споживчого кошика.

Під час роботи захід  перетворився на  установчий з’їзд профспілки гірників. Після тривалих дискусій на ньому більшістю голосів (642 — «за») була заснована Незалежна профспілка гірників СРСР. Затвердили на з’їзді й статут новоствореної організації та інші програмні документи. В одному з них, зокрема, йшлося про те, що Незалежна профспілка гірників СРСР (НПГ СРСР) — створена без участі адміністрації підприємств і галузі. Крім того зазначалося, що НПГ відмовляється виконувати функції, нав’язані профспілкам державною, як от: розподіл житла, товарів, управління державним соціальним страхуванням тощо.

Новостворена профспілка визначила для себе основні завдання: введення погодинної оплати праці; покращення умов праці і техніки безпеки до такого рівня, при якому були б зведені до мінімуму шкідливі впливи на організм людини; створення нормальних трудових відносин.

З’їзд обрав керівний орган — виконавче бюро Незалежної профспілки гірників СРСР і доручив йому почати роботу зі створення профспілки, провести переговори з урядом СРСР й укласти з ним від імені шахтарів Генеральну типову тарифну угоду (ГТТС).

Головою виконавчого бюро НПГ СРСР був обраний Геннадій Озоровський з Караганди, його заступниками стали Павло Шушпанов (Донбас) і Олександр Сергєєв (Кузбас).

А 27 жовтня цього ж 1990 року о 10 годині ранку в актовій залі об’єднання «Павлоградвугілля» зібралося п’ятнадцять осіб — делегати II з’їзду шахтарів та деякі члени страйкомів,  і вирішили створити Незалежну профспілку шахтарів Західного Донбасу. На тих зборах були П.Шевцов, В.Карлов, Н.Рогов, М.Постельжук, Н.Волошин, Н.Трубніков, Н. Белобрагін та ін.

Учасники заходу вирішили на кожній шахті створити первинну організацію. Тимчасово, до проведення конференції, доручили Н.Рогову і М.Постельжуку координувати підготовчу роботу та займатися юридичною легалізацією профспілки. Перші первинні осередки НПГ були створені на шахтах імені Героїв космосу (Н. Белобрагін) і «Павлоградської» (П.Шевцов). У грудні 1990 року на цих копальнях в лавах первинки НПГ налічувалося по 400 осіб. У лютому 1991 року відбулася конференція НПГ Західного Донбасу. За рекомендацією Н. Белобрагіна головою регіонального відділення НПГ був обраний В.М’ясніков.

002t4f

Фото шахтарів — з архіву НПГУ, надані В. Кріпченком

Найбільш масово поповнювати лави НПГ гірники Дніпропетровщини почали під час весняного страйку 1991 року. Найчисельнішими, приблизно по тисячі чоловік, стали первинки на шахтах імені Героїв космосу, «Павлоградської», імені Ленінського комсомолу України, «Ювілейній». Коли закінчився весняний страйк 1991 року, Незалежна профспілка гірників Західного Донбасу налічувала в своїх рядах вже майже 10 тисяч осіб. Вона стала однією з перших і найбільших організацій НПГ в Україні. Робітники залишали звичний ППВП і масово переходили в НПГ тому, що нова профорганізація не була скована колишніми традиціями, набагато швидше реагувала на проблеми трудівників, вживала радикальніші заходи, аби захистити шахтарів, вміло поєднувала захист інтересів своїх членів з політичною підтримкою реформ в економіці та демократичними перетвореннями в країні й республіці.

Під час формування НПГ з’явилася ще одна тенденція, характерна для нового профспілкового руху: відмова від жорсткої заданості та одноманітності підходів до визначення вихідної бази об’єднання. У старих профспілках панував адміністративно-галузевий принцип, відповідно до якого, профспілки, як правило, створювалися на основі центральних органів виконавчої влади. Таке об’єднання було дуже зручне для адміністративних органів. Але воно далеко не завжди відповідало потребам робітників та реальних профспілок. Зокрема, у вугільній промисловості міністерсько-галузеве об’єднання призводило до того, що власне шахтарі виявлялися в меншості. НПГ ж створювався у вигляді об’єднання робітників гірничих професій, до того ж зайнятих не тільки у вугільній промисловості, а й в інших сферах. Пізніше в обласне об’єднання НПГ Західного Донбасу увійшли первинні організації НПГ Кривбасу, Нікополя, Марганця.

Створюючи НПГ, шахтарі вирішили, що до їхньої профспілки не будуть входити представники адміністрації, які на державних підприємствах є роботодавцями або їхніми представниками. Цей принцип в перехідному постсоціалістичному суспільстві мав величезне значення. Він дозволяв відійти від звичного підпорядкування адміністрації та наблизитися до виконання профспілкою її головного завдання — протистояння й дискусії з адміністрацією.

Восени і взимку 1990/91 року шахтарський рух помітно послабшав. Це дало підстави противникам економічних реформ піти у наступ на демократичні сили, щоб припинити перетворення в цілому. Багато зобов’язань, взятих урядом за підсумками липневого страйку 1989 року, не виконувалися. Зросли простої на шахтах через незадовільне матеріально-технічне забезпечення, а соціальна сфера все глибше заганялася в кут, збільшувалися ціни, полички магазинів остаточно спорожніли. Тому в березні 1991 року почалася нова страйкова хвиля. На цей раз шахтарі об’єднали свої економічні вимоги з політичними. Виріс рівень керівників страйкомів. Висувалися серйозні загальногалузеві пропозиції (наприклад, проект Генеральної угоди).

У Західному Донбасі лідерами страйкової боротьби навесні 1991 року стали колективи шахт імені Героїв космосу, «Благодатної», імені Ленінського комсомолу України, на яких активно працювали первинки НПГ.

На ту же тему
Поделитесь своим мнением
Для оформления сообщений Вы можете использовать следующие тэги:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Свежие записи
Як захистити трудові права
0 / 5 (0 голосов)
Зарплата $6000 и пенсия $2000. Как живут шахтеры в Пенсильвании, добывающие уголь для Украины
0 / 5 (0 голосов)
Закончилась самая длительная в истории Эстонии забастовка Подробнее: https://eadaily.com/ru/news/2018/04/17/zakonchilas-samaya-dlitelnaya-v-istorii-estonii-zabastovka
0 / 5 (0 голосов)
Громадська підтримка
0 / 5 (0 голосов)
Конфедерація Вільних Профспілок
0 / 5 (0 голосов)
НПГУ ш. Павлоградская © 2018 ·   Войти   · Тема сайта и техподдержка от GoodwinPress Наверх